Návrat na hlavní stranu

Obora u Papírenského splavu

Obora u Papírenského splavu
Obora u Papírenského splavu
Obora se nachází v centru chráněného Přírodního parku Moravice na pravém břehu řeky Moravice v prostoru Papírenského splavu za Žimrovicemi, mezi dvěma státem chráněnými územími z roku 1969 - přírodní rezervací Valach (14,6 ha) a pod splavem se rozkládající rezervací Kaluža (57,03 ha). Prochází jí cyklostezka Moravice 551. Údolí je pozoruhodné tím, že v něm roste 15 chráněných rostlinných druhů. Úředně se zve Jelenice a je v katastru Lesních Albrechtic a náleží pod stavební úřad města Vítkova.

V oboře je chována kvalitní trofejní zvěř dančí, mufloní a černá. V oboře jsou plánované hony na trofejní zvěř. Vjezd do obory tvoří z obou stran široká brána s vraty a do stran vede tyčkový plot, který pak přechází v pletivový. Do brány mohou cyklisté vjet po zvláštním upraveném roštu, který je prý pro zvěř nepřekonatelnou překážkou.

Je poměrně málo známo, že na pověstmi opředeném dvousethektarovém kopci Hanuše můžeme spatřit staré duby. Jsou obklopeny poměrně hustým osmdesátiletým listnatým podrostem, takže si jich ve vegetační době téměř nevšimneme, procházíme-li po silnici do Benkovic, 20 až 50 m vzdálené.

LOKALIZACE


Typ záznamu: Přírodní zajímavost
AKTUALIZACE: David Mužík (Infomorava.cz) org. 56, 10.02.2003 v 14:26 hodin

Copyright 2000-2019 © Luděk Šorm