Návrat na hlavní stranu

Z Chrudimi do královského věnného města Vysoké Mýto

Město Vysoké Mýto leží na řece Loučné v malebném podorlickém kraji v nadmořské výšce 289 m a má v současné době 12 100 obyvatel. Vyznačuje se bohatou historií a zachovalými památkami již z dob 13. století. Své dějiny začalo psát roku 1262, kdy bylo založeno králem Přemyslem Otakarem II. na důležité obchodní stezce zvané Trstenická, která spojovala Čechy s Moravou a sousedními zeměmi.Od roku 1307 bylo Vysoké Mýto věnným městem českých královen a v jejich držení zůstalo až do novověku.
Historická část Vysokého Mýta zaujme na první pohled dobře dochovaným systémem dvouvěžových středověkých bran a městského opevnění. Na náměstí s barokním mariánským sloupem najdeme řadu historických staveb, např. původně gotickou radnice z počátku 15. století, renesanční "panský dům" či rokokový dům zvaný "Brejchův". Dominantou města je honosný gotický chrám sv. Vavřince, původně ze 14. století, v jehož prostorném interiéru vyniká oltářní obraz od mistra Petra Brandla, řazený k největším skvostům barokního umění ve východních Čechách.
Na konci 19. století vznikly dva později největší strojírenské podniky, firma Stratílek, zaměřená na hasičskou techniku a dílna Sodomkova, výroba kočárů a následně karosérií, jejichž sloučením vznikla později firma Karosa. Nedílnou součástí zdejšího života od poloviny 18. století byla přítomnost vojenské posádky. V letech 1968 - 1990 zde byl umístěn silný sbor sovětských okupačních vojsk, po jejichž odchodu posádková funkce města zanikla.
I když se Vysoké Mýto řadí počtem obyvatel ke středně velkým městům, může se pochlubit několika "nej", zejména největším čtvercovým náměstím v České republice, největším podnikem na výrobu autobusů v Čechách Karosa a.s., jediným krytým plaveckým bazénem se zvedacím dnem u nás nebo jediným autodromem v republice pro výcvik profesionálů. Město nabízí výborné podmínky pro celou řadu sportů. Populární sport - fotbal má kvalitní travnaté hřiště. Velmi aktivní je plavecký oddíl, který boduje v plaveckých štafetách na předních místech. Dobré podmínky jsou také pro tenis, volejbal, kuželky a basketbal. Od roku 1933 využívají obyvatelé i návštěvníci města Tyršovu veřejnou plovárnu s nedávno zbudovaným tobogánem a skluzavkou. V zimních měsících každý ocení nabídku krytého plaveckého bazénu se saunou.

sb

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 09.08.2001 v 08:50 hodin

Copyright 2000-2024 © Luděk Šorm