Návrat na hlavní stranu

Označení informačních center

Tak už jsem tady zase, a to s jedním návrhem, ke kterému bych byla ráda, aby se vyjádřili nejen lidé z IC, ale pokud se sem podívají "ti ostatní" - tady uživatelé služeb IC, tak i oni.
Už na předminulém jednání rady ATIC jsem si stěžovala, že při svých návštěvách IC vidím jeden velký nedostatek, který se často opakuje a to označení IC. A navrhovala jsem rozšířit metodiku o odstavec, věnovaný tomuto problému. Je to proto, že asociací vytištěné doporučení pomáhá mnohým IC při jednání se zastupiteli města při prosazování svých požadavků. Já vycházím z toho, že naším prvotním zájmem je, aby nás každý co nejsnadněji našel. (Pokud je to někde jinak a chcete mít od klientů pokoj, s čímž jsem se také setkala, tak se omlouvám, pro Vás tento doplněk není určen).
Navrhuji tedy tento doplněk - a ráda bych, abychom ho v listopadu na valné hromadě mohli na základě této diskuse buď schválit, nebo odmítnout:
Infocentrum je dobré označit několika způsoby:
  1. Malé logo (používá se malé bílé tiskací "i" na zeleném poli čtvercového tvaru) umístit na orientačních plánech města, pokud jsou tyto ve městě či místě umístěné.
  2. Na domě, kde se IC nachází či dveřích IC umístit větší logo IC.
  3. Současně je vhodné cestu k IC označit směrovkami od autobusového a vlakového nádraží či zastávky, od přirozeného centra města (náměstí) či od významných objektů ve městě či místě (památky a pod). Tyto směrovky mohou být součástí jednotného informačního systému, pokud je ve městě či místě vytvořeno.
Co vy na to - těším se na Vaše názory. A pokud mi jako pracovníci IC chcete říct, že je to přece samozřejmé, tak Vás uklidním - zejména od vlakových nádraží člověk často vůbec neví kudy kam. Nejlépe pozvěte někoho známého, kdo ve Vašem městě nikdy nebyl a toho se zeptejte, jak se mu ve městě orientuje.......

Simona Sládková (TC Prácheň, Horažďovice)

Kontaktní adresa:

Simona Sládková
Ševčíkova 23
341 01 Horažďovice
Česko (CZ)
tel: (+420) 376 513 418
fax: (+420) 376 513 530

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 11 názorů)


Přátelé,
pokud sem ještě někdo zabrousíte, měl bych jednu prosbičku související s tímto tématem. Každou chvíli potřebuju někam "vrazit" ono obecné logo infocentra v podobě zelenýho "i". Nejsem grafik, takže výtvor, jenž jsem si kdysi zhotovil nepovažuju za ideální. Chtěl bych se zeptat, jestli jste se někdo podobných problémů vyvaroval a byli byste toto logo ochotni nabídnout (pokud možno i na těchto stránkách) ke stažení. Myslím, že ideální by byl formát GIF a osobně bych se přimluvil i za CDR. Děkuji.


Přeji hezký den a zdravím vás z Beskyd, přesněji z Ostravice. Můj názor je ten, že jde o to, aby informační centrum bylo vůbec nějak označené. Nevidím problém v tom, že by nemohlo být psáno jiným typem písma. Zachovala bych jen bílé íčko na zeleném poli.


Na tom možná něco bude. Kdyby logo ATIC bylo víc emblémem "i" než čimkoliv jiným, neviděl bych v tom problém. Ale počítám, že to zase nebude jenom tak, že pane Šorm?
Já nevim. Ten problém ve Špindlu je docela inspirující (v Chorvatsku jsem zažil na vlastní kůži to samé - když jsem byl vlastně obelháván, že jsem v informačním centru), ale měl bych strach, že logo ATIC bude vypadat spíš jako něco cizího - právě jako ty neseriózní firmičky.
Hele a co to zkusit obráceně? Nemaj náhodou obce ve svých pravomocích zakázat vyhláškou používání íčka komukoliv jinýmu, než turistickýmu infocentru? Je dost možný, že jsem úplně vedle, ale mohlo by to bejt řešení ne?


Pročetl jsem si Vaši diskusi, která se míjí účinkem. Spíše bych navrhl zamyslet se znovu nad logem Asociace: je nesrozumitelné, komlikované tečkami mezi velkými písmeny, nečitelným názvem republiky, o mapě ani nemluvě. Pčřimlouval bych se o změnu a praktické řešení: infocentra Asociace označovat navíc k "i" prakticky e-mailovou srozumitelnou a k zapamatování důležitou adresou: atic.cz


14.10.2001 v 16:06Luděk Šorm, IC Pardubice

Proč uvažuji o celorepublikovém systému? Aby si návštěvníci mohli na takové označení zvyknout - podobně jako dopravni značky musejí být v celém státě stejné. Představte si, kdyby si každá obec vytvářela vlastní "Dej přednost v jízdě" atp.
Proč preferuji logo Asociace? Protože samotné "i" bohužel nelze chránit proti zneužití (již dnes si tuto značku dává na dům např. kdejaký ubytovatel, který informační službu neprovozuje či který ji provozuje jako službu doplňkovou bez jakýchkoliv pravidel a záruky kvality). "Íčko" Asociace je registrovanou ochrannou známkou podle mezinárodního práva a lze bránit jejímu zneužití a klamání spotřebitele. O nic víc ani o nic méně mi nejde. Podíváte-li se např. do Špindlerova Mlýna, máte pocit, že informačních center je zde mnoho - přitom pouze jediné se informační službě věnuje jako své hlavní činnosti. Ostatní jsou ubytovatelé, kteří se za "i" pouze vydávají. Logickým důsledkem byla mj. i snaha některých zastupitelů městské infocentrum zrušit, neboť si ani nemohou uvědomit, že to infocentrum je jediné a že všichni ostatní jsou ubytovatelé, kteří se informační službě věnují pouze jako doplňku své hlavní činnosti a pouze když se jim to hodí pro přilákání platících zákazníků...


Díky, Tome
Asi tak jsem to myslela a to jsem dokonce neuvažovala až tak daleko, že by asociace psala na radnice. Ale zjistila jsem, že mnozí zřizovatelé Íček si berou k ruce náš zpravodaj č1/2000 či kopie jeho 7. strany, kde byla vytištěna jakási 1. verze metodiky TIC a o vybavení zde uvedené se potom pracovníci nemusejí dohadovat dodatečně. Ono při zřizování IC (stavební úpravy, nábytek, PC a pod.) se částka za pár cedulí ztratí v davu.
Já s touto metodikou velice souhlasím, pouze již zmíněné označení mi tam chybí.


Dovolím si vstoupit do vaší trošku osobnější debaty. Nevim pane Šorm, proč by tadle věc musela fungovat POUZE za předpokladu, že to bude celorepublikový systém a používaný POUZE členy Asociace. Samozřejmě, že by to bylo mnohem lepší, ale neználek v cizím městě je myslim vděčný za jakoukoliv trochu srozumitelnou šipku.
A pokud jde o systematizaci, tak bych si dovolil předpokládat, že zrovna na šipky od nádraží apod. by bylo lepší použít to "obyčejný" íčko bez loga Asociace. Upustim od spekulací nad tim, jaké procento (nebo spíš promile?) obyvatelstva zná ATIC a její logo. I tak mám dojem, že turistu hledajícího cestu příliš nezajímá, jestli se půjde zeptat do členského či nečlenského infocentra. Jenom by to podle mě komplikovalo značení, které si myslím by mělo být co nejjednodušší a nejsrozumitelnější. Jestli jde o člena (či nečlena) Asociace je myslím aktuální až na místě, což zajistí logo.
Takže musim konstatovat, že snad 100% souhlasím se Simonou von Horažďovice.
Pouze jsem skeptický v tom, jak se tato věc povede. Rozhodně ale zrovna Asociace tady může pomoci oním jakýmsi doporučovacím dopisem na konkrétní radnice.
Děkuji za pozornost.
Tomáš Korčak


10.09.2001 v 13:25Nadja Jahodová

Souhlasím s Luďkem Šormem, že bychom se doopravdy měli naučit používat označení informačního centra s naším logem, tj. "i" společně s mapkou a zkratkou A. T. I. C. ČR. Poslední dobou se stává, že mi na sekretariát chodí dopisy od našich turistů s tím, že si více či méně stěžují na nedobré služby některých informačních center s dovětkem, že se s takovou špatnou službou dosud nesetkali.
Posledním případem byl dopis turisty, který si sekretariátu posteskl nad zavírací dobou informačního centra v Klatovech. Toto informační centrum není naším členem, což turista nevěděl. Pro turistu je "íčko" jako íčko.
Naučme se proto viditelně naše logo používat.
Označení "i" je všeobecné označení. Upřímně řečeno, asi bude potřeba mnohem více odvahy pracovníků informačních center, aby přesvědčili své zřizovatele o potřebě nechat "vyrobit" informační ceduli i s naším logem.


10.09.2001 v 10:01Luděk Šorm, IC Pardubice

Myslím, Simono, že odpověď na Tvoji polemiku se nachází ve 2.odstavci Tvého příspěvku (s ním i se třetím souhlasím). Asi by bylo dobré připomenout a "oživit" článek M.Talafantové z r 11.11.1998 a který si lze přečíst po titulkem Bílé "íčko" v zeleném poli.


09.09.2001 v 22:53Simona Sládková

Luďku, budu s Tebou trochu polemizovat - proč by to museli používat jen členové našeho cechu. Ti by samořejmě používali logo ATICu, tady to, co máme a známe od Marcela a co se - myslím si - dobře ujalo. (Už se mne na to ptali nějací Holanďani, co že ta písmena znamenají a že už toto logo viděli i jinde.) Ale tipy na práci IC od nás čerpají i nečlenové a asi by mělo být na obci či městě, zda firmě povolí označit se Íčkem a nebo ne.
Jiná věc je, pokud by bylo nějak právně ošetřeno používání íček, což zatím není a na výlohu si to nalepí různí podnikavci, kteří se tím snaží nalákat k sobě zejména zahraniční klientelu. Pak jde o to, aby se zvláště tato klientela přesvědčila, že logo ATICu je zárukou perfektních služeb a těmto Íčkům dávala přednost, což by se zase mohlo kladně odrazit v zájmu těch solidních IC o členství.
No a pokud se týká Tvého dohadování s městem o označení - já si právě myslím, že by to "psané doporučení na označení" mohlo některým íčkům pomoci při jednání s radnicí.


PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVKYNEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

DALŠÍ INFORMACE: Turistické centrum Prácheň

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 07.09.2001 v 12:12 hodin

Copyright 2000-2024 © Luděk Šorm