Návrat na hlavní stranu

Pozvání na Pražský hrad

Na mezinárodním veletrhu cestovního ruchu Holiday World jsem zavítala do stánku Správy Pražského hradu, jejíž turistické informační středisko je také členem naší asociace. Správa Pražského hradu je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky.
Kupodivu se mi ve veletržním mumraji podařilo dorazit do výstavního stánku v přesně dohodnutou dobu. Manažer cestovního ruchu Emil Fedoš byl již také na svém místě. Sám se tomu podivil, což potvrdil slovy: "Zaplaťpánbůh, že nám to vyšlo, to jsem sám rád. Dostat se do vlastního stánku mě stálo dost sil.”

Platnost obrázku vypršela.

"Pražský hrad je nejnavštěvovanější historický památkový objekt v České republice,” řekl a pokračoval: "již z toho důvodu jsme rádi, že jsme mohli přesunout informační středisko do nových prostor. To se nyní nachází na třetím hradním nádvoří. Škála služeb, kterou poskytujeme, je velmi rozmanitá. Každý den našim i zahraničním návštěvníkům podáváme skutečně velký počet informací, a to nejen z Pražského hradu, ale také kompletní informace o Praze. Spolupracujeme s mnoha subjekty, které nabízejí turistům v Praze různé kulturní a společenské programy. Poskytujeme rozmanité služby, především prohlídky Pražského hradu s průvodcovským výkladem. Ten poskytujeme jak organizovaným, předem ohlášeným skupinám, tak i individuálním návštěvníkům Hradu, kteří projeví o výklad zájem. V tomto směru si nemůžeme stěžovat. Vzrostl především počet prohlídek pro základní a střední školy z celé České republiky i ze zahraničí. Mnozí návštěvníci Pražského hradu využívají služby audio mate. Tento druh služby umožňuje, aby turista si za pomoci audionahrávky prohlédl celý komplex Pražského hradu.”
V informačním středisku Pražského hradu návštěvníci hodně využívají informační terminál s dotykovou obrazovkou, na kterém si mohou vyhledat nejrůznější potřebné informace a novinky. Jsou zde internetovské stránky Pražského hradu, můžete si vyhledat vlakové, autobusové i letecké spoje nebo třeba jízdní řády prostředků městské hromadné dopravy v Praze. V prostorách střediska turisté uvítají i služby bankomatu, stále více turistů totiž využívá kreditních karet.
V bývalých prostorách informačního centra, kapli sv. Kříže na II. hradním nádvoří, byla otevřena jakási centrální pokladna, čímž se rozšířil počet prodejních míst, kde lze zakoupit vstupenky do areálu Hradu. V kapli je navíc směnárna a od poloviny března letošního roku zde začne působit společnosti TICKETPRO, čímž se dále rozšíří možnosti rezervace a prodeje vstupenek na nejrůznější kulturní, společenské a sportovní akce v České republice.
Zájemci o suvenýry, dárky a upomínkové předměty si rovněž přijdou na své. Na několika místech v areálu Hradu se nacházejí tzv. "Museum shopy” s těmito suvenýry. Za všechny jmenujme obchod ve Zlaté uličce či v Obrazárně Pražského hradu.
Co se pro turisty připravuje v nejbližším období? Jistě si mnozí pamatujete na obrovský zájem o výstavu našich korunovačních klenotů. Protože ne všichni měli možnost tuto výstavu navštívit, nemusí zoufat. Po dohodě s Národním muzeem budou moci shlédnout až do konce září výstavu replik korunovačních klenotů.. Od října po dobu 4 měsíců se bude konat výstava, která bude věnována dvěma velkým postavám Pražského hradu - architektům Petru Parléřovi a Josefu Mockerovi.
Na závěr ještě jedna novinka. Pro rok 2000 Správa Pražského hradu připravuje velkou soubornou výstavu s názvem "Deset století architektury”.
Co je dobré vědět
Vstupné na Pražském hradě ve formě souhrnné vstupenky zahrnuje přístup do následujících objektů:
Ceny vstupného od 1. dubna letošního roku:
Průvodcovské služby:
Lze domluvit i specializované prohlídky a odborné přednášky, kdy je cena stanovována dohodou, a to podle náročnosti výkladu, délky trvání a počtu účastníků.
Otevírací doba objektů:
Adresa: Správa Pražského hradu, oddělení turistického ruchu, 119 08 Praha - Hrad
Kontakt na rezervaci prohlídkových tras: Informační středisko Pražského hradu, tel. 02/2437 3368, fax: 02/2431 0896

Naděžda Jahodová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 15.03.1999

Copyright 2000-2024 © Luděk Šorm